مدیر پروژه

modirporoje.com
علم بهتر است یا هنر
مدیریت پروژه: علم بهتر است یا هنر
اسفند 4, 1394
ارزیابی عملکرد مدیر پروژه
مدیر پروژه را مانیتور کنیم؟!
اسفند 4, 1394

مقدمه تعاریف اولیه

قبل از ورود به بحث اصلی این مقاله (مدیر پروژه با پست نگهبانی در سازمان وظیفه‌ای)، در ابتدا مواردی را جهت یادآوری انواع سازمان‌ها و چیدمان نیروی انسانی در آن‌ها بیان می‌نماییم.(منتشر شده در وب‌سایت مدیر پروژه)

ساختار نیروی انسانی سازمان‌ها را در ۳ سرفصل کلی (و البته در چند زیرشاخه مربوط به همین ۳ سرفصل) تعریف و شناسایی می‌نمایند.

  • ساختار پروژه‌ای: ساختاری است مشتمل بر مجموعه نیروی انسانی هر پروژه به تفکیک که هر یک از نفرات به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم تنها جوابگوی عملکرد خود برای مدیر پروژه است.
  • ساختار وظیفه‌ای: در نقطه مقابل ساختار پروژه‌ای می‌باشد، در این ساختار، نیروی انسانی مربوط به هر پروژه تنها به نفر بالاسری خود جوابگو بوده و مدیر پروژه نقش چندانی در رصد کردن عملکرد نیروی انسانی مربوط به خود در پروژه نیست.
  • ساختار ماتریسی: حد تعادلی است از دو ساختار عنوان‌شده در فوق، به گونه‌ای که عملکرد و بازدهی و مدیریت نیروی انسانی به‌صورت متعادل بین مدیر پروژه و نیز مدیر بالاسری آن شخص در چارت شرکت تسهیم می‌گردد.
    مدیر پروژه با پست نگهبانی

    ساختار سازمانی

 

نحوه سازمان‌دهی نیروی انسانی

حال به بحث اصلی مقاله برمی‌گردیم، به شما پست سازمانی مدیریت در پروژه‌ای پیشنهاد می‌گردد، بدون شک اولین آیتم تأثیرگذار در تصمیم‌گیری شما بایستی پیرامون نحوه چینش نیروی انسانی و تقسیم‌بندی ساختار سازمانی این شرکت، قرار گیرد.

بهترین و ایده آل ترین حالت برای صحه‌گذاری به جواب مثبت شما، قرار گرفتن در شرکتی با ساختار سازمانی پروژه‌ای است، چراکه همان‌گونه که عنوان گردید، در این‌گونه سازمان‌ها دست مدیر پروژه بابت تصمیم‌گیری باز بوده و به نحو احسنت می‌تواند از بهره‌وری بالای نیروی انسانی خود بهره بگیرد.

در صورت شناسایی ساختار آن سازمان به‌صورت ماتریسی، درصورتی‌که بتوانید با تکیه بر توانمندی و جلب اعتماد مدیران رده‌بالای شرکت، در خصوص پروژه خود، این ساختار را به ساختار ماتریسی قوی تبدیل نمایید، باجرئت می‌توان گفت شما در شرایط مناسبی برای مدیریت بهینه به روی پروژه خود خواهید بود.

دانلود فایل

با زدن دکمه بالا پنجره ای باز می شود که آدرس ایمیل شما را می گیرد. به محض وارد نمودن اطلاعات، فایل مزبور برای شما ایمیل می شود.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments