مدیر پروژه

modirporoje.com
اصطلاح رایج جوش
چند اصطلاح رایج جوش کاری در عملیات پایپینگ – قسمت اول
تیر 9, 1396
AutoWBS
افزونه AutoWBS – راهکاری جامع جهت ساختارمند کردن داده ها در اکسل
دی 20, 1397

مقدمه

در ادامه مقاله‌ای در خصوص انواع روش‌هایی که برای اصلاح عیوب جوش در عملیات پایپینگ مطرح است بیان شده است. امید است با مطالعه مطلب ارائه‌شده دیدگاه شما نسبت به مسائل مربوط به عیب‌های جوش و همچنین روش‌های برطرف نمودن آن و هزینه‌های تحمیلی بازتر شود.

اصلاح عیوب جوش: تعمیرات –Repair

پس از انجام عملیات تست های RT, PT, MT, UT, VT و … به دلیل عدم جوشکاری صحیح و وجود عیب در پاس‌های جوش، عملیات ریپیرگیری در راستای اصلاح سرجوش انجام می‌گیرد. در اصطلاح به این عملیات ریپیرگیری گفته می‌شود.

اصلاح عیوب جوش

نشانه گذاری جوش پایپینگ

ریپیر گیری جزء موارد کم‌هزینه در خصوص اصلاح عیوب جوش است که البته حسب عیب حادث‌شده و اغلب در پاس‌های روی جوش انجام می‌شود. در مقابل Cut out جزء موارد پرهزینه اصلاح عیوب جوش می‌باشد که بیشتر در زمانی حادث می‌گردد که عیب در پاس ریشه و در محیط زیاد آن اتفاق می‌افتد.

مهم‌ترین سؤال در خصوص عملیات ریپیر گیری

  1. از کجا بایستی فهمید که عیب جوش در کدام پاس جوش اتفاق افتاده است که جوش را تا آن پاس برش داده و عیب مذکور را مرتفع نمود؟
  2. از کجا بایستی فهمید که عیب در کدام نقطه از محیط جوش اتفاق افتاده که بتوان عیب مذکور در آن نقطه را اصلاح نمود؟

جواب هر دو سؤال فوق در Trace رادیوگرافی و نیز جوابیه RT ارائه شده است.
با توجه به برگه تریس رادیوگرافی دقیقاً نقطه‌ای در محیط جوش که در آن عیب اتفاق افتاده و تشخیص داده شده است با مبنای نقطه صفر رادیوگرافی کاملاً نشان داده شده است و با توجه به نوع عیب حادث شدن آن در هر پاس جوش ارائه شده است.

نکته: تمامی عیوبی که در تست VT مشخص می‌گردد با عملیات ریپیر گیری اصلاح می‌شود چراکه تست VT مربوط به عیوب سطحی بوده که با سنگ‌زنی قابل حل است و نیاز به برش کامل سرجوش و عملیات Cut Out ندارد.

اصلاح عیوب جوش

VT: Visual Test

اصلاح عیوب جوش: برش سرجوش – Cut Out

پس از انجام عملیات تست های RT, PT, MT, UT و … به دلیل عدم جوشکاری صحیح و وجود عیب در بیش از ۵۰% یک سرجوش، سرجوش مذکور اصطلاحاً Cut Out می‌شود.

عملیات برش سرجوش به‌وسیله دستگاه

اصلاح عیوب جوش

عملیات برش سرجوش به‌وسیله دستگاه

لازم به توضیح است که اغلب عیوب جوش که ماحصل تست های غیر مخرب همچون RT, UT و بالأخص نتایج تست MT, PT می‌باشد، با ریپیر گیری پاس‌های جوش و منطقه خاص عیب (که در تریس نتیجه رادیوگرافی مشخص شده است) اصلاح می‌گردند و نیاز به برش مجدد جوش و انجام دوباره جوش نمی‌باشند.
در این عملیات سرجوشی که عیب در آن مشخص شده است، بریده شده و پس از سنگ‌زنی مجدد، فیت آپ شده و عملیات جوش روی آن انجام می‌گردد.

اصلاح عیوب جوش

دستگاه‌های برش لوله‌های سایز بالا

بدیهی است که انجام عملیات تست غیر مخرب به روی سرجوش اصلاح‌شده، فارغ از مباحث درصد رادیوگرافی و موارد این‌چنینی، غیرقابل‌اجتناب است. چراکه در سوابق قبلی آن دال بر تعمیری بودن سرجوش ثبت شده است و بایستی سوابق جدید و اصلاح‌شده در سیستم WJCS کارفرما ثبت گردد.

مواردی که باید در خصوص عملیات Cut Out در نظر گرفته شود

  1. در برگه تریس رادیوگرافی، در خصوص نقطه عیب جوش و نیز نوع عیب اطلاعات ارائه شده است، در همان برگه نیز مشخص شده است که سرجوش بایستی بریده شده و اصلاح شود و یا نیاز به بریدن سرجوش نیست – دو عنوان متفاوت Repair, Cut Out دقیقاً درنتیجه تفسیر تست رادیوگرافی ارائه می‌گردد.
  2. بی‌رحمانه‌ترین و سخت‌ترین حالت برای اصلاح سرجوش، همان Cut Out می‌باشد که شما ملزم به برش سرجوش و جوش مجدد آن می‌گردید.
  3. در سایزهای زیر ۲ اینچ و در اکثر مواقع، سریع‌ترین راهکار برای اصلاح سرجوش، برش آن است چراکه به‌واسطه سایز پایین بودن آن هرگونه سنگ‌زنی برای رسیدن به منطقه عیب، منجر به برش سرجوش به‌صورت ناخودآگاه خواهد شد.
  4. همان‌گونه که مشخص شد در برگه تریس رادیوگرافی، دو مشخصه مهم قید می‌گردد – منطقه عیب که در کدام پاس جوش عیب اتفاق افتاده است – سیگمنت که نشان می‌دهد در کدام قسمت محیط لوله با مرجع کردن نقطه صفر رادیوگرافی، عیب اتفاق افتاده است، حال اگر بیش از ۵۰% محیط یک سرجوش، دچار عیب باشد، اغلب برای اصلاح آن از روش Cut Out استفاده می‌شود.

تقسیم‌بندی هزینه انجام عملیات Cut Out

  1. هزینه برش سرجوش و سنگ‌زنی دو طرف سرجوش به‌عنوان پیش‌نیاز عملیات جوش
  2. هزینه جوش مجدد سرجوش

در خصوص هزینه بخش ۲ که دقیقاً مانند هزینه یک جوشکاری سرجوش عادی و با همان مشخصات و سایز محاسبه می‌گردد. ولیکن در خصوص هزینه بخش اول نیاز به محاسبات سرفصل‌های هزینه‌ساز دارد که متعاقباً میزان و مبلغ آن محاسبه می‌گردد.

نکته: توجه نماییم که علاوه بر هزینه‌های دو بخش فوق، هزینه‌های مربوط به رادیوگرافی مجدد نیز بایستی اضافه گردد.

هزینه انجام Cut out تقریباً مشابه Reweld و هر دو این هزینه‌ها بالاتر از دو برابر سرجوش عادی همان سایز می‌باشند؛ البته این دو عملیات باهم تفاوت بوده و در شرایط متفاوت و به دلایل متفاوت اتفاق می‌افتند.

نکته پایانی

در کتابی که به زودی منتشر خواهد شد به موارد و جزییات بیشتری در باب این موضوع اشاره شده است و شما می توانید توضیحات تکمیلی را در آن کتاب مطالعه نمایید.

 

در حال آماده سازی (چند لحظه ...)

بعد از آماده سازی و با زدن دکمه بالا، پنجره ای باز می شود که آدرس ایمیل شما را می گیرد. به محض وارد نمودن اطلاعات، فایل مزبور برای شما ایمیل خواهد شد.

2.7 3 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
مطلع شدن از
guest
7 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امین
امین
5 سال قبل

سلام برای کات اوت نیازی هست نیپلی به جای جوش انداخته شود؟

اورولوژي
4 سال قبل

اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه
راهنماییم کنید؟

صحراییان سید محسن
Reply to  اورولوژي
4 سال قبل

با سلام
باید آدرس ایمیل رو در کادر دانلود وارد کنید. لینک دانلود خدمتتون ارسال می شود.

حسینی
حسینی
4 سال قبل

سلام.
این کتاب کی منتشر خواهد شد؟

موسوی
موسوی
10 ماه قبل

با سلام، لینک دانلود عیوب جوش ارسالی به ایمیل باز نمیشود

مصطفی امیدعلی
Reply to  موسوی
10 ماه قبل

با سلام
با عرض پوزش فایل مذبور خدمتتان ایمیل شد.