مدیر پروژه

modirporoje.com
PMS-Excel
روش محاسبه درصد پیشرفت پروژه در اکسل به همراه فایل نمونه PMS (سیستم پیشرفت پروژه)
شهریور 13, 1395
هزینه ماشین آلات
قوانین محاسباتی هزینه ماشین آلات و تجهیزات در عملیات پایپینگ
اسفند 6, 1395

مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی و تنش زدایی راهکاری برای جبران ضرر و زیان خارج از قصور پیمانکاران رادیوگرافی و تنش زدایی

مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی

تنش زدایی بعد از جوش در عملیات پایپینگ

مقدمه

بعضی از سرفصل‌های عملیات پایپینگ به‌راحتی سایر آیتم‌های آن قابل محاسبه و یا انتقال به برنامه زمانبندی نیستند، به همین دلیل در خصوص درآمد و هزینه آن نمی توان به راحتی تحلیل خود را انجام و خروجی آن را مدیریت نمود. شاید جالب باشد که در برخورد با این سرفصل از کارها، ذهنمان متوجه برنامه زمانبندی از نوع GERT می شود (برنامه ای که نه فعالیت های آن ثابت و مشخص است و نه مدت زمان فعالیت های آن) مضاف بر اینکه شاخص هزینه و درآمد آن نیز همچون سایر شاخصه های این نوع برنامه زمانبندی، متغییر می باشد.

مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی و تنش زدایی چیست

یکی از این سرفصل ها ، موارد مربوط به پنالتی ها ونوع قرارداد منعقده با پیمانکاران دست دوم رادیوگرافی و تنش زدایی می باشد.
واحد ارائه دهنده Work Front به پیمانکاران رادیوگرافی و تنش زدایی، واحد کنترل کیفی یا همان QC می باشد. حال در شرایطی که واحد کنترل کیفی به هر دلیلی با مشکل ارائه Request مواجه شود و قادر به ارائه میزان کار کافی در قالب ارائه سرجوش ها برای تیم های رادیوگرافی و تنش زدایی نباشد، دستگاه ها و نیروهای انسانی این پیمانکاران نیمه فعال و بعضاً غیر فعال می گردند. و این مهم در حالیست که هیچ گونه قصوری متوجه این تیم های اجرایی نمی گردد. برای جبران این ضرر و زیان به تیم ها و پیمانکاران رادیوگرافی و تنش زدایی، آیتمی تحت عنوان مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی را در قرارداد های ایشان قید می نمایند.

مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی

تشخیص Under Cut در فیلم رادیوگرافی جوش

در واقع مینیمم شارژ برابر حداقل میزان Work Front می باشد که بایستی از سوی واحد کنترل کیفیت به تیم های رادیوگرافی و تنش زدایی به صورت روزانه ارائه گردد. و در صورت ارائه Request کمتر از این میزان تعریف شده در مینییم شارژ قرارداد، در حالیکه تعداد دستگاه ها و نیروهای تیم های رادیوگرافی و تنش زدایی به میزان مطلوب و مناسب برای اجرای کار باشند، مابه التفاوت عدد مینیمم شارژ ذکر شده در قرارداد و عدد Request واحد کنترل کیفیت، به عنوان کار انجام شده، به تیم های رادیو گرافی و تنش زدایی تعلق خواهد گرفت.

مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی و تنش زدایی در عمل

اگرچه این آیتم به عنوان ابزاری برای جلوگیری از تحمیل ضرر و زیان به تیم های رادیوگرافی و تنش زدایی به کار گرفته می شود ولیکن به راحتی و سهولت قابل استفاده برای تیم های رادیوگرافی وتنش زدایی نیست و دارای شرایطی است که با ذکر یک مثال شفاف، توضیح داده می شود.
در نظر بگیرید پیمانکار X مجری عملیات رادیوگرافی در پروژه تان می باشد. مینیم شارژ درج شده در قرارداد این پیمانکار برابر ۱۱۰ دایا اینچ می باشد. واحد کنترل کیفی شما، به میزان ۷۰ دایا اینچ Request به یکی از تیم های این پیمانکار ارائه می نماید. آیا میتوان میزان ۱۱۰-۷۰=۴۰ دایا اینچ را به عنوان کار انجام شده، در صورت وضعیت این پیمانکار درج نمود؟

مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی

تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش

پاسخ به سوال فوق

همانگونه که گفته شد، اختلاف عدد بین Request و مینیمم شارژ در صورتی به پیمانکار تعلق خواهد گرفت که تیم های و دستگاه های ایشان کامل و مناسب باشد. بنابراین در جواب سوال بایستی به میزان کار انجام شده پیمانکار X در همان روز دقت نمود، اگر این میزان کارکرد برابر ۷۰ دایا اینچ (کل Request های دریافت شده از واحد کنترل کیفیت را انجام داده است) باشد، مابه التفاوت ۴۰ دایا اینچ به او تعلق خواهد گرفت ولیکن در صورتی که کارانجام شده کمتر از ۷۰ دایا اینچ باشد نمایانگر این موضوع است که دستگاه ها و تیم های پیمانکاربه اندازه ای نبوده و یا توانایی انجام همان میزان Request های واحد کنترل کیفی را نیز نداشته اند، بنابراین به آنها مینیمم شارژی تعلق نخواهد گرفت.

مطالب بیشتر

مینیمم شارژ عملیات رادیوگرافی

عملکرد PWHT

در صورتی که علاقمندید به صورت کامل با این مطالب آشنا شوید و از زوایای مختلف به این مقوله بپردازید کافی است به دوره هایی که به زودی در این زمینه منتشر خواهد شد، مراجعه نمایید.

در حال آماده سازی (چند لحظه ...)

بعد از آماده سازی و با زدن دکمه بالا، پنجره ای باز می شود که آدرس ایمیل شما را می گیرد. به محض وارد نمودن اطلاعات، فایل مزبور برای شما ایمیل خواهد شد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments