مدیر پروژه

modirporoje.com
متریال پایپینگ
مروری بر مباحث مربوط به جنس متریال پایپینگ
مرداد 19, 1395
PMS-Excel
روش محاسبه درصد پیشرفت پروژه در اکسل به همراه فایل نمونه PMS (سیستم پیشرفت پروژه)
شهریور 13, 1395

ماشین آلات و تجهیزات پایپینگ چه در شاپ و چه در سایت همیشه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ظرافت های موجود برای برنامه ریزی در تعداد و تنوع آن کاری است که حتی توانمندی مدیران باتجربه کارگاهی نیز به چالش می کشد.

بعد از ارائه مطالب در خصوص نیروی انسانی عملیات پایپینگ و دسته‌بندی و نحوه محاسبه هزینه‌های و ضرایب بالاسری مربوط به آن‌ها، نوبت به توضیح دسته دوم هزینه عملیات پایپینگ، یعنی ماشین آلات و تجهیزات می‌پردازیم.

ماشین آلات و تجهیزات پایپینگ

کفی حمل سپول با جرثقیل


ماشین آلات و تجهیزات در عملیات پایپینگ از دو منظر قابل رصد می‌باشد.

الف – ماشین آلات و تجهیزات پایپنگ به تفکیک شاپ و سایت

ب – ماشین آلات و تجهیزات پایپینگ اجاره‌ای و سرمایه‌ای

برای شناخت شفاف‌تر ماشین آلات، تقسیم‌بندی نوع الف و برای محاسبات مالی و هزینه و قیمت تمام‌شده پایپینگ، تقسیم‌بندی نوع ب، به کار گرفته می‌شود. ازآنجاکه هدف ارائه این مقاله بیشتر شناخت ماشین آلات می‌باشد، بنابراین در این مقاله از دسته‌بندی نوع الف استفاده می‌کنیم. لازم به توضیح است که در مقاله بعدی و در خصوص هزینه و محاسبات آن به سراغ دسته‌بندی نوع ب خواهیم رفت.

ماشین آلات و تجهیزات پایپینگ در شاپ

ماشین آلات و تجهیزات پایپینگ

رکتیفایر – Rectifier

همان‌گونه که در مقاله‌های قبلی توضیح دادیم، شاپ پایپینگ مکانی است که در آن عملیات اسپول سازی انجام می‌گیرد. ازآنجاکه همواره عملیات در سایت پایپینگ مخصوصاً در یونیت همواره با سختی‌های خود به دلیل اجرای عملیات در ارتفاع، جابه‌جایی‌های متعدد و … همراه است، راندمان اجرای عملیات پایین می‌آید. لذا به جهت جلوگیری از این کاهش راندمان، سعی می‌کنیم تا آنجا که مقدور است (حداقل‌های موردنیاز برای اسپول سازی طبق نقشه‌های ایزومتریک) این عملیات را به شاپ پایپینگ منتقل نماییم.

بنابراین کاملاً مشخص است که به دلیل ماهیت عملیات شاپ پایپینگ، دیگر ما نیاز به جرثقیل‌های با تناژ بالا نخواهیم داشت. لیست کلی ماشین آلات و تجهیزات موجود در شاپ پایپینگ عبارت‌اند از:

 • بوم تراک ۱۰ تن – مهم‌ترین ماشین موردنیاز در شاپ پایپینگ می‌باشد که دلیل استفاده از بوم تراک ۱۰ تن، به‌جای جرثقیل ۱۰ تن، وجود محل مناسب در پشت جرثقیل برای جابه‌جایی متریال در سطح شاپ می‌باشد.
 • لیفتراک – گهگاه حضور بوم تراک ۱۰ تن، ما را از وجود لیفتراک بی‌نیاز می‌کند، اغلب از این ماشین برای جابه‌جایی اسپول های ساخته‌شده به شاپ سند بلاست و رنگ استفاده می‌شود
 • دیزل ژنراتور – کاوای موردنیاز حسب میزان کار و به تبع ان تعداد جوشکاران در شاپ متغیر می‌باشد.
 • رکتی فایر – به تعداد اکیپ جوشکاری موردنیاز می‌باشد.
 • وانت و یا نیسان – برای انتقال متریال فیتینگ سایز پایین از انبار به شاپ پایپینگ
 • ابزارآلات شامل کپسول هوا و گاز – دستگاه برش دستی و مکانیکی – ترچ آرگون و … ازجمله ابزارآلات موردنیاز در شاپ می‌باشد که به تعداد جوشکاران در سایت تعداد آن متغیر می‌باشد.

نکته: در مقاله‌های بعد در خصوص نسبت دقیق این ابزارآلات، ماشین آلات و میزان و راندمان جوشکاران در سایت به‌تفصیل صحبت خواهیم نمود.

ماشین آلات و تجهیزات پایپینگ در سایت

ماشین آلات و تجهیزات پایپینگ

حمل سپول به وسیله جرثقیل

بعد از اجرای عملیات در شاپ، شروع به اجرای عملیات در سایت پایپینگ می‌نماییم. عملیات نصب اسپول ها مهم‌ترین عملیات در این بخش می‌باشد، اگرچه در عملیات سایت همواره نصب لنت و فیتینگ به‌تنهایی را نیز شاهد خواهیم بود. به هر ترتیب موقعیت و مشخصات عملیات سایت، ماشین آلات و تجهیزات آن را متغیر خواهد نمود.

 • جرثقیل تناژ بالا – حسب ارتفاع رک و طبقات یونیت، میزان متغیر طول بوم جرثقیل، سایز متریال، وزن اسپول و … تناژ جرثقیل متفاوت خواهد بود در کنار تناژ جرثقیل، ماشینی و کارگاهی بودن نیز حسب این موارد الزام‌آور خواهد بود. معمولاً در سایت پایپینگ وجود جرثقیل ۵۰ تن بسیار کارآمد خواهد بود.
 • تریلی کفی – جهت انتقال اسپول از شاپ پایپینگ به سایت برای نصب، تعداد آن حسب میزان کار پیش رو متغیر است
 • دیزل ژنراتور
 • رکتی فایر
 • جین پلاک، آون مادر و دستی، بلت، تورچ، ست کامل تراز و گونیا، کپسول هوا و گاز، سنگ جت، مینی سنگ و …ازجمله ابزارآلات موردنیاز در سایت می‌باشند.

در مقاله‌های بعدی که در خصوص محاسبات مالی این ماشین آلات و تجهیزات خواهد بود، فرمول تناسب تمامی این موارد را با میزان دایا اینچ جوشکاری SW و FW به ترتیب در شاپ و سایت، ارائه خواهیم نمود.

در حال آماده سازی (چند لحظه ...)

بعد از آماده سازی و با زدن دکمه بالا، پنجره ای باز می شود که آدرس ایمیل شما را می گیرد. به محض وارد نمودن اطلاعات، فایل مزبور برای شما ایمیل خواهد شد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments