مدیر پروژه

modirporoje.com
ساخت مخازن فلزی – ورق ریزی کف (Bottom Plates)
ورق ریزی کف (Bottom Plates) در ساخت مخازن فلزی
مرداد 7, 1401
انواع روش های جوش و جوشکاری
انواع روش های جوش و جوشکاری
مرداد 21, 1401

مقدمه

در ابتدا باید بگم که تاکنون مقالات زیادی از فاز دیسیپلین در وب سایت مدیر پروژه منتشر شده است و بخش Reinstatement  به‌عنوان آخرین بخش از عملیات اجرایی دیسیپلین پایپینگ دانست، چرا که تمامی مراحل بعد از این عملیات، بیشتر در محدوده تست‌های مختلف خطوط، پانچ و رفع پانچ می‌باشد.

عملیات اجرایی Reinstatement در پایپینگ

Reinstatement

مرحله Reinstatement دارای دو بخش است:

Accept        Facing

نکته

تفاوت دو بخش Reinstatement بدین صورت است که بخش اول آن زمان‌بری و هزینه بسیار پایین‌تری نسبت به بخش دوم دارد.

Reinstatement Facing

بیشتر مربوط به تمیزکاری خطوط، سر فلنج ها و … می‌باشد – تمامی شیرآلات که به‌صورت موقت نصب‌شده‌اند، در این مرحله بازشده و Face فلنج های ارتباطی تمیزکاری می‌گردد. به‌عبارت‌دیگر این بخش از کار، آمادگی برای ورود به فاز اصلی عملیات Reinstatement می‌باشد.

Reinstatement Accept

تمامی عملیات شامل نصب شیرآلات کنترلی، نصب گسکت های اورجینال، Location و Alignment خطوط و ساپورت ها و … در این مرحله انجام می‌پذیرد.

دقت نمایید که خطوطی که عملیات Reinstatement آن تکمیل‌شده است را بارنگ صورتی مشخص می‌نمایند که دیگر سایر اکیپ‌های پلنت در دیسیپلین پایپینگ، اقدام به جابه‌جا کردن متریال آن ننمایند. این خطوط از دیدگاه عملیات پایپینگ، تمام‌شده تلقی می‌گردند.

نکته

پکیجی که عملیات Reinstatement آن پایان‌یافته است، لزومی ندارد که رنگ و عایق آن نیز تکمیل‌شده باشد. دقت نماییم زمانی می‌توانیم داعیه این موضوع را داشته باشیم که پکیج‌های پایپینگ عملیات مربوط به رفع پانچ C خود را نیز تمام کرده باشد.

Reinstatement

Reinstatement Accept

نکات مهم
  • این عملیات دارای واحد شمارش خاصی نمی‌باشد و توسط اکیپ‌های اجرایی انجام می‌گردد.
  • اکیپ‌های کاری در این عملیات تنها فیتر و کمک فیتر می‌باشد. به‌هیچ‌عنوان در فاز Reinstatement جوشکار نخواهیم داشت (عملیات گرم نداریم) و نباید عدم حضور جوشکار در دیسیپلین پایپینگ در این مقطع زمانی تفسیر به ضعف در اکیپ‌های اجرایی گردد.
  • در این فاز نیاز به ماشین‌آلات سنگین در زمان عملیات گرم نداریم؛ بنابراین نبود ماشین‌آلات بالأخص جرثقیل، در این فاز بدیهی است و نباید تفسیر به ضعف اجرایی در تأمین ماشین‌آلات گردد.
  • بیشترین حجم عملیات در مرحله Reinstatement مربوط به یونیت است، بنابراین در رک اصلی (و یا در خطوط لوله)، عملیات Reinstatement آن‌چنانی نخواهیم داشت. تا جاییکه گاهی این عملیات را در این دو بخش تعریف نمی‌نمایند.
  • راندمان اجرایی در این مرحله شفاف نمی‌باشد. لیکن بایستی در نظر داشت که تعداد شیرآلات در خط (دستی و کنترلی) عامل مهم و تأثیرگذار در زمان و هزینه انجام عملیات Reinstatement پکیج‌های پایپینگ می‌باشد.
  • هم‌زمانی سه دیسیپلین نصب تجهیزات ثابت، نصب تجهیزات روتاری و پایپینگ در این مرحله به‌شدت قابل‌توجه است. از این هم‌زمانی به عنوان قانون کلیدی و طلایی در همسوسازی این سه دیسیپلین در پلنت های نفت، گاز و پتروشیمی یاد می‌گردد. میتوایند از این پروسیجر، در زمان تعریف و ارتباط دهی فی‌مابین فعالیت‌های برنامه زمان‌بندی خود نیز بهره بگیرید. [Final Alignment در تجهیزات روتاری، Box up در تجهیزات ثابت و Reinstatement در پایپینگ هر سه باید در یک مقطع زمانی انجام شوند]

توضیح جهت شفاف‌سازی

تا زمانی که پکیج پایپینگ به مرحله Reinstatement نرسیده باشد، نباید پمپ‌های موجود در پکیج، تنظیمات نهایی شوند.

  • کلیه اتصالات خطوط پایپینگ منتهی به پمپ‌ها، درصورتی‌که قبل از تکمیل ساپورت خطوط پایپینگ، به نازل پمپ وصل شود، خطا محسوب شده و باعث تنش در محل ورودی و خروجی پمپ می‌گردد. درنتیجه تا قبل از تکمیل ساپورت نباید هیچ‌گونه خط پایپینگ به پمپ‌ها وصل گردد.
  • طبق SPEC در عملیات PRESERVATION به هیچ عنوان نبایستی تا زمانی که پکیج پمپ‌ها به مرحله FINAL ALIGNMENT نرسیده باشد، کانکشن پمپ با پایپینگ انجام شود؛ چرا که لرزش‌های خط و تغییرات و ببر و بدوز ها باعث فشار آمدن به فلنج پمپ می‌گردد.

باید بدانید که این نکات تا سطح بسیار زیادی هزینه‌های پنهان ناشی از دوباره کاری را در کارگاه کاهش خواهد داد.

 

در حال آماده سازی (چند لحظه ...)

بعد از آماده سازی و با زدن دکمه بالا، پنجره ای باز می شود که آدرس ایمیل شما را می گیرد. به محض وارد نمودن اطلاعات، فایل مزبور برای شما ایمیل خواهد شد.

4 3 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
مطلع شدن از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Ayob
Ayob
7 ماه قبل

عالی عالی ممنون بابته زحمات شما

مصطفی امیدعلی
Reply to  Ayob
7 ماه قبل

سلام مهندس
ممنون، نظر لطف شماست.