مدیر پروژه

modirporoje.com
ضریب بالاسری نیروی انسانی
ضریب بالاسری نیروی انسانی پایپینگ
مرداد 5, 1395
primavera
کتاب آموزشی پریماورا P6 – نویسنده Harris
مرداد 17, 1395

داربست بندی و  داربست چقدر اهمیت دارد که شما بر روی این موضوع این‌قدر تأکید دارید؟

در سر کلاس‌ها، بعضی از دوستان از من عبارت بالا را می‌پرسند و البته نه‌تنها داربست بندی در پایپینگ، بلکه داربست بندی در عملیات سیویل و تجهیزات ثابت و … از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این مقاله قصد داریم در خصوص دلایل اصلی مهم بودن داربست بندی در عملیات پایپینگ صحبت نماییم؛ و تأثیرگذاری این عملیات را در دیسیپلین‌های سیویل و نصب تجهیزات و … در مقوله مربوط به خودشان اشاره کنیم.

داربست بندی مهم‌ترین پیش‌نیاز شروع عملیات پایپینگ در سایت

داربست بندی

داربست بندی مهم‌ترین پیش‌نیاز شروع عملیات پایپینگ در سایت

در نظر بگیریم که عملیات پایپینگ روزمینی در شاپ (سرجوش‌های Shop Weld – SW) به میزان کفایت انجام شده است و در خصوص کار پیش رو در اجرای عملیات در سایت پروژه (سرجوش‌های Field Weld – FW) خیالمان راحت است. فونداسیون پایپ رک ها اجرا شده و سازه فلزی آن نیز نصب شده است. در ظاهر به نظر می‌رسد که می‌توانیم کار اجرایی پایپینگ در سایت را شروع کنیم. ولی قطع به‌یقین شما تا زمانی که روی سازه‌های فلزی را فرش داربست نشانیده باشید، نمی‌توانید حتی یک لنت، فیتینگ و یا اسپول را به روی سازه فلزی ببرید.

شاید متصور شوید که در روی زمین و بر روی اسلیپر ها بتوانید کار اجرای سایت و سرجوش‌های FW را شروع نمایید ولیکن من به شما خواهم گفت که به دلیل پروسیجر اجرای عملیات پایپینگ شما نمی‌توانید (و یا حداقل بگذارید عنوان کنم بهتر است) عملیات روی اسلیپر ها را تا قبل از اجرای عملیات به روی طبقات پایپ رک شروع نمایید!!!. در این خصوص در مقاله‌های بعد مطالب ارائه خواهیم نمود.

بنابراین مطمئن باشید اگر تمامی پیش‌شرط‌ها در اجرای عملیات پایپینگ در سایت پروژه را رعایت نموده باشید، مادامی‌که داربست برپا و نصب نشده باشد، اجرای عملیات پایپینگ شما هولد خواهد بود.

داربست بندی به‌عنوان آیتمی بسیار تأثیرگذار در قیمت تمام‌شده عملیات پایپینگ

داربست بندی

داربست بندی به‌عنوان آیتمی بسیار تأثیرگذار در قیمت تمام‌شده عملیات پایپینگ است

می‌دانیم که عوامل اصلی در محاسبه قیمت تمام‌شده آیتم‌های عملیاتی عبارت‌اند از:

  • نیروی انسانی
  • متریال مصرفی
  • ماشین‌آلات و تجهیزات

وقتی در خصوص داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ صحبت به میان می‌آوریم، شما آن را در کدام دسته‌بندی فوق قرار می‌دهید؟

به‌عنوان‌مثال آیا نیروی داربست بند را در دسته اول، داربست و متعلقات آن را در دسته دوم، جرثقیل و سایر ماشین‌آلات آن را در دسته سوم می‌آورید؟

به دلیل عدم وجود ارتباطی مستقیم و متناسب مابین عملیات پایپینگ و داربست بندی و تغییرات آن در مکان اجرای عملیات اعم از

  • شاپ و سایت
  • یونیت و رک اصلی
  • روی پایپ رک و یا روی تجهیزات
  • و …

به شما توصیه می‌نماییم تا زمانی که شناخت کاملی از حداقل شرایط ارائه‌شده فوق در خصوص مکان اجرای پایپینگ، هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های فوق را در قیمت تمام‌شده پایپینگ وارد نکنید.

در مقالات بعدی به‌تفصیل در خصوص نحوه محاسبه میزان و مبلغ داربست در قیمت تمام‌شده پایپینگ صحبت خواهیم نمود و با ارائه روشی کاملاً شفاف، فرمول محاسبات آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

ولی در گام اول و فارغ از محاسبات فوق به شما خواهم گفت که بالغ بر ۳۰% قیمت تمام‌شده پایپینگ ماحصل تأثیرگذاری قیمت داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ است که در ۳ بخش زیر تقسیم‌بندی می‌گردد

  • اجرای عملیات داربست بندی
  • اجرای عملیات باز کردن داربست
  • متریال داربست و متعلقات آن

با مثالی عددی در خصوص قیمت تمام‌شده پایپینگ، در ذهن خود تأثیرگذاری داربست بندی را در کنار ارکان اصلی هزینه کرد آن ازجمله جوشکار و فیتر و جرثقیل و الکترود و … به‌راحتی می‌توانید لمس نمایید.

داربست بندی آیتمی با ضربه ریسک بالا و در لیست High Risk واحد ایمنی

اسکلت بندی

داربست بندی آیتمی با ضربه ریسک بالا و در لیست High Risk واحد ایمنی است

اگر از کارشناسان واحد ایمنی در خصوص ۳ مورد فعالیت‌های پر ریسک در پروژه بپرسید، مطمئن باشید عملیات داربست بندی حتماً در این لیست قرار خواهد داشت؛ بنابراین شما جهت جلوگیری از وارد آمدن هرگونه حادثه‌ای در کار، بایستی نگاهی ویژه به این فعالیت داشته باشید و مطمئن باشید که به همان اندازه که رعایت اصول ایمنی در حین جوشکاری برای شما مهم است، ملزم کردن نیروهای داربست بند برای رعایت اصول ایمنی در درجه‌ای مساوی و بالاتر، مهم خواهد بود.

در حال آماده سازی (چند لحظه ...)

بعد از آماده سازی و با زدن دکمه بالا، پنجره ای باز می شود که آدرس ایمیل شما را می گیرد. به محض وارد نمودن اطلاعات، فایل مزبور برای شما ایمیل خواهد شد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
مطلع شدن از
guest
9 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Behrouz
6 سال قبل

با سلام و سپاس از مطالب خوبتون.
می تونم بپرسم آیا انتخاب FFW روی نقشه های اسپول می تونه روی مقدار کار داربست بندی تاثیر بذاره؟ یا اینکه حجم عملیات داربست به هرجال یک مقدار خواهد بود؟ مثلا اگه FFW طوری انتخاب بشه که نزدیک تر به زمین باشه، آیا حجم عملیات داربست کم نمی شه؟
با تشکر،
بهروز بهشتی

روانبخش اسماعیلی
روانبخش اسماعیلی
5 سال قبل

سلام من خواستم خواهش کنم بفرمایید
داربست بندی آیا جز تجهیز کارگاه محاسبه میشود

محمد
محمد
4 سال قبل

سلام من فایل های مختلف خواستم عیوب جوش، PMS، اصطلاحات رایج ، تقریبا تمامی فایل های PDF رو درخواست کردم ولی روی تمامی لینک های ایمیل شده که می زنم فقط یک فایل اصطلاحات رایج رو می آره .لطفا بررسی بفرمایید

صحراییان سید محسن
Reply to  محمد
4 سال قبل

با سلام
در اسرع وقتی بررسی و خدمتتان ارسال می گردد.
با تشکر

omd
omd
4 سال قبل

سلام
یه اصطلاحی توی پروژه ها برای اشاره به داربست بندی در مسیرهای فرعی هست. چی بود اون اصلاح؟

فرهام
فرهام
2 ماه قبل

سلام مهندس
خسته نباشید
مشه لطفا نحوه محاسبه هزینه داربست بندی در پایپینگ رو توضیح بدین
ممنون

مصطفی امیدعلی
Reply to  فرهام
2 ماه قبل

سلام
حتما در یک مقاله منتشر خواهیم کرد.