داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ

ضریب بالاسری نیروی انسانی
ضریب بالاسری نیروی انسانی پایپینگ
مرداد ۵, ۱۳۹۵
کتاب آموزشی پریماورا P6 – نویسنده Harris
مرداد ۱۷, ۱۳۹۵
نمایش همه

داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ

اسکلت بندی

اسکلت بندی

داربست بندی و  داربست چقدر اهمیت دارد که شما بر روی این موضوع این‌قدر تأکید دارید؟

در سر کلاس‌ها، بعضی از دوستان از من عبارت بالا را می‌پرسند و البته نه‌تنها داربست بندی در پایپینگ، بلکه داربست بندی در عملیات سیویل و تجهیزات ثابت و … از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این مقاله قصد داریم در خصوص دلایل اصلی مهم بودن داربست بندی در عملیات پایپینگ صحبت نماییم؛ و تأثیرگذاری این عملیات را در دیسیپلین‌های سیویل و نصب تجهیزات و … در مقوله مربوط به خودشان اشاره کنیم.

داربست بندی مهم‌ترین پیش‌نیاز شروع عملیات پایپینگ در سایت

داربست بندی

داربست بندی مهم‌ترین پیش‌نیاز شروع عملیات پایپینگ در سایت

در نظر بگیریم که عملیات پایپینگ روزمینی در شاپ (سرجوش‌های Shop Weld – SW) به میزان کفایت انجام شده است و در خصوص کار پیش رو در اجرای عملیات در سایت پروژه (سرجوش‌های Field Weld – FW) خیالمان راحت است. فونداسیون پایپ رک ها اجرا شده و سازه فلزی آن نیز نصب شده است. در ظاهر به نظر می‌رسد که می‌توانیم کار اجرایی پایپینگ در سایت را شروع کنیم. ولی قطع به‌یقین شما تا زمانی که روی سازه‌های فلزی را فرش داربست نشانیده باشید، نمی‌توانید حتی یک لنت، فیتینگ و یا اسپول را به روی سازه فلزی ببرید.

شاید متصور شوید که در روی زمین و بر روی اسلیپر ها بتوانید کار اجرای سایت و سرجوش‌های FW را شروع نمایید ولیکن من به شما خواهم گفت که به دلیل پروسیجر اجرای عملیات پایپینگ شما نمی‌توانید (و یا حداقل بگذارید عنوان کنم بهتر است) عملیات روی اسلیپر ها را تا قبل از اجرای عملیات به روی طبقات پایپ رک شروع نمایید!!!. در این خصوص در مقاله‌های بعد مطالب ارائه خواهیم نمود.

بنابراین مطمئن باشید اگر تمامی پیش‌شرط‌ها در اجرای عملیات پایپینگ در سایت پروژه را رعایت نموده باشید، مادامی‌که داربست برپا و نصب نشده باشد، اجرای عملیات پایپینگ شما هولد خواهد بود.

داربست بندی به‌عنوان آیتمی بسیار تأثیرگذار در قیمت تمام‌شده عملیات پایپینگ

داربست بندی

داربست بندی به‌عنوان آیتمی بسیار تأثیرگذار در قیمت تمام‌شده عملیات پایپینگ است

می‌دانیم که عوامل اصلی در محاسبه قیمت تمام‌شده آیتم‌های عملیاتی عبارت‌اند از:

 • نیروی انسانی
 • متریال مصرفی
 • ماشین‌آلات و تجهیزات

وقتی در خصوص داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ صحبت به میان می‌آوریم، شما آن را در کدام دسته‌بندی فوق قرار می‌دهید؟

به‌عنوان‌مثال آیا نیروی داربست بند را در دسته اول، داربست و متعلقات آن را در دسته دوم، جرثقیل و سایر ماشین‌آلات آن را در دسته سوم می‌آورید؟

به دلیل عدم وجود ارتباطی مستقیم و متناسب مابین عملیات پایپینگ و داربست بندی و تغییرات آن در مکان اجرای عملیات اعم از

 • شاپ و سایت
 • یونیت و رک اصلی
 • روی پایپ رک و یا روی تجهیزات
 • و …

به شما توصیه می‌نماییم تا زمانی که شناخت کاملی از حداقل شرایط ارائه‌شده فوق در خصوص مکان اجرای پایپینگ، هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های فوق را در قیمت تمام‌شده پایپینگ وارد نکنید.

در مقالات بعدی به‌تفصیل در خصوص نحوه محاسبه میزان و مبلغ داربست در قیمت تمام‌شده پایپینگ صحبت خواهیم نمود و با ارائه روشی کاملاً شفاف، فرمول محاسبات آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

ولی در گام اول و فارغ از محاسبات فوق به شما خواهم گفت که بالغ بر ۳۰% قیمت تمام‌شده پایپینگ ماحصل تأثیرگذاری قیمت داربست و داربست بندی در عملیات پایپینگ است که در ۳ بخش زیر تقسیم‌بندی می‌گردد

 • اجرای عملیات داربست بندی
 • اجرای عملیات باز کردن داربست
 • متریال داربست و متعلقات آن

با مثالی عددی در خصوص قیمت تمام‌شده پایپینگ، در ذهن خود تأثیرگذاری داربست بندی را در کنار ارکان اصلی هزینه کرد آن ازجمله جوشکار و فیتر و جرثقیل و الکترود و … به‌راحتی می‌توانید لمس نمایید.

داربست بندی آیتمی با ضربه ریسک بالا و در لیست High Risk واحد ایمنی

اسکلت بندی

داربست بندی آیتمی با ضربه ریسک بالا و در لیست High Risk واحد ایمنی است

اگر از کارشناسان واحد ایمنی در خصوص ۳ مورد فعالیت‌های پر ریسک در پروژه بپرسید، مطمئن باشید عملیات داربست بندی حتماً در این لیست قرار خواهد داشت؛ بنابراین شما جهت جلوگیری از وارد آمدن هرگونه حادثه‌ای در کار، بایستی نگاهی ویژه به این فعالیت داشته باشید و مطمئن باشید که به همان اندازه که رعایت اصول ایمنی در حین جوشکاری برای شما مهم است، ملزم کردن نیروهای داربست بند برای رعایت اصول ایمنی در درجه‌ای مساوی و بالاتر، مهم خواهد بود.

7 دیدگاه ها

 1. Behrouz گفت:

  با سلام و سپاس از مطالب خوبتون.
  می تونم بپرسم آیا انتخاب FFW روی نقشه های اسپول می تونه روی مقدار کار داربست بندی تاثیر بذاره؟ یا اینکه حجم عملیات داربست به هرجال یک مقدار خواهد بود؟ مثلا اگه FFW طوری انتخاب بشه که نزدیک تر به زمین باشه، آیا حجم عملیات داربست کم نمی شه؟
  با تشکر،
  بهروز بهشتی

  • مهدی رییسی گفت:

   سلام
   همانگونه که مطلعید سرجوش های FFW همواره در مواردی که تغییرات محسوس در East,North,Elevation محل نصب ابتدا و یا انتهای اسپول های پایپینگ داریم، مورد استفاده قرار می گیرد . همانند نصب آخرین اسپول به نازل تجهیزات و یا در محل تغییر ارتفاع استراکچر و … بنابراین انتخاب اینگونه سرجوش ها به صورت ۱۰۰% در اختیار ما نخواهد بود (البته که اسپول بندی نقشه های آیزومتریک و در نظر گرفتن مواردی اینچنینی از هنر دفتر فنی کارگاه نشآت می گیرد) .
   در گام بعدی در جواب سوال دوست عزیزمون به صورت کلی بایستی گفت که این سرجوش ها قطع به یقین میزان حجم متر مربع ( و یا متر مکعب) داربست را تحت الشعاع قرار خواهند داد. ولیکن این حجم افزایش در عملیات داربست بندی به حدی قابل توجه نیستند که بخواهند محاسبات میزان داربست مورد نیاز یک پلنت رو دچار مشکل کنند. برای آن دسته از عزیزانی که مایل هستند به صورت بسیار موشکافانه تغییرات در میزان حجم عملیات داربست بندی که منجر به تغییرات در بودجه بندی پروژه می گردد را رصد نمایند ذکر این نکته را واجب می دانم که محاسبات اینگونه سرجوش ها (اگرچه اغلب در J.H مورد محاسبه قرار نمی گیرند) به ندرت در INVOICE پیمانکار محاسبه می گردد.

 2. روانبخش اسماعیلی گفت:

  سلام من خواستم خواهش کنم بفرمایید
  داربست بندی آیا جز تجهیز کارگاه محاسبه میشود

  • مهدی رییسی گفت:

   با سلام
   سوال بسیار جالبی بود که من در زمان آنالیز قیمت هر دایا اینچ پایپینگ در زمانی که در سایت پالایشگاه بودم باهاش مواجه شدم و این نشون میده شما دارید به صورت تخصصی روی این موضوع کار می کنید.
   جواب سوال شما :
   خیر، داربست و داربست بندی جزیی از آیتم های تجهیز کارگاه نیست مگر اینکه به صورت کاملاً شفاف و با قیمت بالا ( و البته غیر حرفه ای) در بخش تجهیز کارگاه در اسناد پیمان قید بشه و شما مجبور بشید CBS رو بر همین معیار تدوین کنید.
   میدونید که تجهیز کارگاه شامل دو بخش ثابت و مستمر هست، بخش ثابت اون همانند کانکس و کانتینر و دفاتر و ماشین آلات و دیزل و … در ابتدا توسط پیمانکار مهیا میشه و بخش مستمر اون شامل آب و گازوییل و آیتم های یوتیلیتی و ابزار آلات کار به مرور زمان و حسب دیسیپلین های اجرایی توسط پیمانکار تامین و عملیاتی میشه. بدیهی است که آیتم مد نظر شما در بخش اول تجهیز کارگاه یعنی تجهیز کارگاه ثابت قرار نخواهد گرفت. از اونجایی هم که بخش تجهیز کارگاه مستمر مربوط به یه دیسیپلین خاص نیست و منظور عمومیت پشتیبانی مستمر برای کل دیسیپلین ها رو در بر میگیره، شما نمی تونید یه آیتم خاص مثل داربست پایپینگ رو در این دسته قرار بدید.
   اما نحوه تعامل با این آیتم:
   آیتم رو به دو بخش تقسیم می کنیم
   ۱- متریال داربست
   ۲- عملیات مونتاژ و دمونتاژ داربست (یادتون باشه وقتی خط Live شد، شما باید داربست ها رو جمع کنید و هزینه این موضوع کمتر از خود داربست بندی نیست)
   در بخش اول، تعاملتون دقیقاً مثل آیتم های متریال مصرفی مثل الکترود و فیلر و صفحه سنگ باشه، با یه تفاوت کوچک، داربست در کار هضم نمیشه، برای شما باقی میمونه و به میزان ارزش قراضه (توضیحاتش در بخش حسابداری اومده) در میزان هزینه هاتون میاد / اگر به کارهای سیویل آشنا باشید، همین موضوع رو در خصوص متریال قالب (شامل قالب/ سرجک/ پین و گوه / سولجرو ….) هم دارید و تعاملتون دقیقاً به همین شکل خواهد بود.
   در بخش دوم ، تعامل دقیقاً مثل نفرات جوشکار و فیتر هست، همون طوری که تسهیم هزینه این موارد رو حساب می کنید، تسهیم هزینه داربست بند و کمک داربست بند رو باید محاسبه کنید.
   داربست و داربست بندی جزیی از سرفصل های هزینه (سرفصل هزینه متریال مصرفی) در هر دیسیپلین بالاخص پایپینگ است، شما در خصوص ضریب تجهیز کارگاه و تاثیر اون تو قیمت تمام شده، تنها میتونید به ضریب ۳ الی ۵درصد (که در قیمت تمام شده نهایی ضرب میشه) حساب باز کنید درحالیکه عملیات داربست بندی و تامین داربست (تخته/لوله/ رابط/ مغزی / بست H و چهار پیچ و گردون و …) به هیچ عنوان نمیتونه در قالب همین ضریب تجهیز کارگاه قرار بگیره و میزان تاثیر گذاریش به مراتب بالاتر از ضریب مد نظر برای تجهیز کارگاه هست.
   نگاهی به بخش قیمت تمام شده یک دایا اینچ پایپینگ دید شما رو شفاف تر خواهد کرد.
   فکر کنم جمله زیر فصل الخطاب باشه:
   “در Main Rack یک پلنت، افزایش قیمت داربست و داربست بندی به روی قیمت تمام شده جوش پایپینگ، تاثیر گذاری ضریبی بالغ بر ۲۲% خواهد داشت”

 3. محمد گفت:

  سلام من فایل های مختلف خواستم عیوب جوش، PMS، اصطلاحات رایج ، تقریبا تمامی فایل های PDF رو درخواست کردم ولی روی تمامی لینک های ایمیل شده که می زنم فقط یک فایل اصطلاحات رایج رو می آره .لطفا بررسی بفرمایید

 4. omd گفت:

  سلام
  یه اصطلاحی توی پروژه ها برای اشاره به داربست بندی در مسیرهای فرعی هست. چی بود اون اصلاح؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان
بیش از ۹۰ دقیقه مطلب آموزشی کاربردی
مدرسان
از ۳ مدرس متخصص بیاموزید
کاملاً عملی
درک فضای کار واقعی
ارائه راهکار
راهی برای خروج از فضای خشک تئوریکال و نظری
ثبت نام در دوره کارآموزی مجازی مدیر پروژه
فقط کافیست فرم زیر را کامل کنید
ثبت نام در دوره کارآموزی مجازی مدیر پروژه
فقط کافیست فرم زیر را کامل کنید
برای عضویت در خبرنامه، لطفا اطلاعات زیر را تکمیل نمایید
یا با زدن بر روی دکمه زیر به کانال تلگرام ما بپیوندید
عضویت در کانال تلگرام
تایید ایمیل
کاربر گرامی هم اکنون ایمیلی برای شما ارسال می گردد. لطفا جهت تکمیل فرآیند عضویت، آن را تایید کنید.
برای دانلود کافی است نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
ارسال لینک دانلود
کاربر گرامی! هم اکنون ایمیلی برای شما ارسال گردید. لطفا جهت دانلود فایل مزبور، به آدرس ایمیل خود مراجعه نمایید.
در بخش مقالات مطالب مفیدی قرار دارد. پیشنهاد می کنم به آنجا هم مراجعه نمایید.